ÇKA ËSHTË GRIPI?

ÇKA ËSHTË GRIPI?

Gripi, i njohur edhe si influenza, është një infeksion i frymëmarrjes i shkaktuar nga viruset. Çdo vit, miliona njerëz sëmuren nga gripi. Ndonjëherë shkakton sëmundje të lehtë, por ndonjëherë mund të jetë serioze apo edhe vdekjeprurëse, veçanërisht për njerëzit mbi 65 vjeç, foshnjat e porsalindura dhe njerëzit me sëmundje të caktuara kronike.
Çfarë e shkakton gripin?
Gripi shkaktohet nga viruset e gripit që përhapen nga personi në person. Kur dikush me grip kollitet, teshtit ose bisedon, ai përhap pika të imta. Këto pika mund të zbresin në gojët ose hundët e njerëzve që janë afër. Më rrallë, një person mund të marrë gripin duke prekur një sipërfaqe ose objekt që ka virus të gripit në të dhe më pas të prekë gojën, hundën ose ndoshta sytë e tyre.
Cilat janë simptomat e gripit?
Simptomat e gripit shfaqen papritmas dhe mund të përfshijnë
– Ethet ose ndjenja e etheve / të dridhura
– Kollitje
– Dhimbje të fytit
– Rrjedhje hundësh apo bllokim të hundës
– Dhimbje muskulore apo trupi
– Dhimbje koke
– Lodhje
– Disa njerëz gjithashtu mund të kenë të vjella dhe diarre. Kjo është më e zakonshme tek fëmijët.
Ndonjëherë njerëzit kanë probleme të kuptojnë nëse kanë vetëm një ftohje apo grip. Ka dallime midis tyre. Simptomat e ftohjes zakonisht shfaqen më ngadalë dhe janë më pak të rënda sesa simptomat e gripit. Ftohjet rrallë shkaktojnë ethe ose dhimbje koke.
Çfarë probleme të tjera mund të shkaktojë gripi?
Disa njerëz që preken nga gripi do të zhvillojnë komplikime. Disa nga këto komplikime mund të jenë serioze apo edhe të rrezikshme për jetën. Ato përfshijnë:
– Bronkit
– Infeksion veshi
– Infeksion të sinusëve
– Pneumoni
– Inflamacioni i zemrës (miokarditi), trurit (encefaliti), ose indet e muskujve (mioziti, rhabdomioliza)
Gripi gjithashtu mund të përkeqësojë problemet kronike shëndetësore. Për shembull, njerëzit me astmë mund të kenë sulme astmatike derisa kanë grip.
Si trajtohet gripi?
Shumica e njerëzve me grip shërohen vetë pa kujdes mjekësor. Njerëzit me raste të lehta të gripit duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin kontaktin me të tjerët, përveç kur marrin kujdes mjekësor.
Por nëse keni simptoma të gripit dhe jeni në një grup të lartë rreziku ose jeni shumë të sëmurë ose të shqetësuar për sëmundjen tuaj, kontaktoni mjekun tuaj. Ju mund të keni nevojë për ilaçe antivirale për të trajtuar gripin tuaj. Ilaçet antivirale mund ta bëjnë sëmundjen më të lehtë dhe të shkurtojnë kohën sa do të jeni të sëmurë. Ato gjithashtu mund të parandalojnë komplikime serioze të gripit. Këto barna zakonisht funksionojnë më mirë kur filloni t’i merrni brenda 2 ditëve nga sëmurja.
A mund të parandalohet gripi?
Mënyra më e mirë për të parandaluar gripin është të merrni vaksinën kundër gripit çdo vit. Por është gjithashtu e rëndësishme të keni zakone të mira shëndetësore si mbulimi i gojës gjatë kollitjes dhe larja e duarve shpesh. Kjo mund të ndihmojë në ndalimin e përhapjes së mikrobeve dhe parandalimin e gripit.
Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve
Për të konsultuar mjekun, vizitoni: https://www.klinikadigjitale.net/mjeket/
chevron_left
chevron_right