ANAFILAXA – SHOKU ANAFILAKTIK

ANAFILAXA – SHOKU ANAFILAKTIK

Anafilaksa është një reagim serioz alergjik. Mund të fillojë shumë shpejt, dhe simptomat mund të jenë të rrezikshme për jetën. Shkaqet më të zakonshme janë reagimet ndaj ushqimeve (sidomos kikirikëve), ilaçeve dhe thumbimit nga insektet. Shkaqe të tjera përfshijnë ushtrimin dhe ekspozimin ndaj fluideve. Ndonjëherë nuk mund të gjendet asnjë shkak.
Anafilaxa mund të prek shumë organe:
– Lëkurën – kruajtje, urtikaria, skuqje, ënjtje
– Hundën – teshtimë, hundë e mbushur, rrjedhje nga hunda
– Gojën – kruajtje, ënjtje e buzëve ose gjuhës
– Grykën – kruajtje, shtrëngim, probleme me gëlltitje, ënjtje e pjesës së pasme të fytit
– Gjoksin – gulçim, kollitje, frymëmarrje, dhimbje në gjoks ose shtrëngim
– Zemrën – puls i dobët, të fikët, tronditje
– Traktin gastrointestinal – të vjella, diarre, ngërçe
– Sistemin nervor – marramendje ose ligështim
Nëse dikush është duke pasur një reaksion serioz alergjik, telefononi urgjencën. Nëse keni terrapin a anit-shokut afër, jepni menjëherë injeksionin personit.
Për t’u këshilluar mjekun, ju lutemi vizitoni: https://www.klinikadigjitale.net/sq/mjeket/
chevron_left
chevron_right